Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierderea simultana a unui act de stare civila si a ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierderea simultana a unui act de stare civila si a cartii de identitate – solutie pentru obtinerea lor cu un singur demers

Daca ati avut ghinionul sa va pierdeti deodata certificatul de nastere si cartea de identitate va aflati oarecum intr-un cerc vicios: nu puteti cere eliberarea unui duplicat al certificatului pentru ca nu aveti carte de identitate si nu puteti depune actele pentru cartea de identitate pentru ca nu aveti certificat de nastere.

Calea de urmat in acest caz este:
1. Cerere eliberare carte de identitate provizorie la Evidenta Persoanelor
2. Cu cartea de identitate provizorie se merge la Starea Civila si se solicita eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere
3. Din nou la Evidenta Persoanelor, de data asta pentru depunerea cererii pentru carte de identitate.

Insa daca aveti domiciliul in acelasi oras in care v-ati nascut, Hotararea de Guvern 64/2011 pentru aprobarea Metodologiei cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă a simplificat procedura: ambele cereri se depun la Evidenta Persoanelor iar actele (atat CI cat si duplicatul certificatului de nastere) le veti primi deodata.

CAPITOLUL VIII
Eliberarea certificatelor de stare civila

Art. 156
[...]
(2) In situatia in care S.P.C.L.E.P. care are in pastrare actul de stare civila este acelasi cu cel pe raza caruia persoana isi are domiciliul, aceasta va depune cererea atat pentru obtinerea certificatului de stare civila, cat si pentru eliberarea actului de identitate la structura de evidenta a persoanelor din cadrul S.P.C.L.E.P.
Cererea privind eliberarea certificatului de stare civila va fi transmisa structurii de stare civila, spre competenta solutionare.
Certificatul de stare civila, transmis in termen de 3 zile structurii de evidenta a persoanelor din cadrul S.P.C.L.E.P., va fi inmanat solicitantului odata cu cartea de identitate.

Eu nu as interpreta asa strict ca domiciliul persoanei trebuie sa fie in acelasi oras cu orasul in care s-a nascut. Unele servicii de evidenta a persoanelor au si comune arondate. In acest caz eu interpretez respectivul articol in felul urmator: daca persoana are domiciliul in localitatea in care functioneaza serviciul de evidenta a persoanelor sau intr-o localitate arondata respectivului serviciu iar acest serviciu este cel care are in pastrarea actul de stare civila, cererea de eliberare a certificatului de stare civila se depune impreuna cu cererea de eliberare a actului de identitate la structura de evidenta a persoanelor din cadrul S.P.C.L.E.P.
In plus aici se vorbeste de certificate de stare civila. Deci in aceleasi conditii se pot elibera si certificatele de casatorie(casatoria s-a incheiat la starea civila din cadrul serviciului unde se solicita act de identitate) sau certificatele de deces(in cazul persoanelor vaduve care nu detin certificatul de deces al sotului decedat iar decesul s-a inregistrat la starea civila din cadrul serviciului de evidenta care primeste cererea de eliberare a actului de identitate).
Sunt curioasa ce parere au cei de la evidenta persoanelor, unii considera ca nu e treaba lor sa solicite si sa elibereze certificate de stare civila si prefera sa le faca persoanelor carti provizorii cu care acestia, ulterior, sa solicite certificatele de stare civila. Nu e corect asa dar se practica... .
Si la noi cei de la evidenta prefera in continuare sa elibereze CIP si sa puna cetatenii pe drumuri decat sa le ia si cererea de solicitare certificat la ghiseul de evidenta. Din pacate pe unii nu-i poti determina sa fie ceva mai maleabili si sa nu mai fie tot militieni, in sensul ca nu trebuie sa-l,,bati,, pe cetatean ci sa-l sprijini. #-o
Cred ca am fost cam restrictiva cand am spus oras - este buna precizarea dvs.:

daca persoana are domiciliul in localitatea in care functioneaza serviciul de evidenta a persoanelor sau intr-o localitate arondata respectivului serviciu iar acest serviciu este cel care are in pastrarea actul de stare civila, cererea de eliberare a certificatului de stare civila se depune impreuna cu cererea de eliberare a actului de identitate la structura de evidenta a persoanelor din cadrul S.P.C.L.E.P.

De asemenea este foarte folositoare precizarea referitoare la faptul ca asa poate fi obtinut orice act de stare civila pierdut, necesar eliberarii cartii de identitate si aflat in pastrarea SPCLEP care elibereaza cartea de identitate.

Multumesc pentru completare, o sa modific titlul anuntului.
Am citit cu mai multa atentie respectivul articol din HG 64/2011 si din cuprins nu rezulta ca actul de identitate este pierdut, expirat, valabil sau altfel... Nu se spune nimic despre actul de identitate. Si atunci ma intreb, daca eu am act de identitate valabil si doresc schimbarea lui(din diverse motive) dar am certificatul de nastere pierdut trebuie mai intai sa ma duc cu actul de identitate valabil sa-mi cer un nou certificat si apoi sa ma duc cu actele la evidenta
pentru un nou act de identitate sau merg direct la evidenta si solicit atat certificat cat si act de identitate? Ma refer strict la situatia din HG64/2011 in care SPCLEP-ul care are in pastrare actul de stare civila este acelasi cu cel pe raza caruia am domiciliul.
Articolul pe care-l discutam este inserat in HG dupa paragraful in care se explica modul in care poate fi solicitat un nou certificat de stare civila in locul celui pierdut, furat sau distrus. Atunci ma duce gandul ca nu pot sa cer simultan cu eliberarea CI un nou certificat decat in cazurile mentionate. Dar de ce nu as putea si preschimba certificatul prin aceeasi metoda? As scuti din timpul de asteptare obtinand ambele documente in acelasi timp. Plus ca nu as mai umbla de la starea civila la evidenta si invers.
Ce parere aveti?